Дизайнът и формата на покрива е важен избор при изграждането на къща.

Ето защо, когато планирате строителството, трябва внимателно да обмислите тази стъпка. Дизайнът и формата на покрива определят функционалността на стаите, разположени в тавана на къщата. В зависимост от материалите, които използвате, можете също да намалите времето и парите, необходими за завършване на сграда.

Двускатен или скатен покрив?
Поради климатичните условия у нас най-често се срещат къщите със скатни покриви, с наклон около 30-40 градуса. Това решение улеснява, наред с други неща, свободния поток на водата и не причинява оставане на листа върху покрива. Поради естетиката, цената на строителството и възможността за адаптиране на тавана, най-често избираният вариант е скатният покрив. Техниката на изграждане е проста и ефективна на външен вид. Освен това улеснява довършването на покрива с всякакъв вид покрив или инсталирането на прозорци без никакви проблеми. Правилно проектираните склонове също помагат на инвеститора да пести енергия.

По-рядко избиран и с по-сложен дизайн е шатен покрив. При прилагането на това решение ще е необходимо да се монтират скъпи прозорци на покрива, а подовата площ на тавана ще бъде значително намалена. Ето защо, двуетажните покриви обикновено се използват при изграждането на едноетажни къщи, без тавански етаж.

Друг вариант са покривите с нисък ъгъл. Използването им като двускатни покриви се използва главно върху едноетажни къщи и сгради на различни предприятия. Имайте предвид, че когато решавате окончателната форма и ъгъл на покрива, трябва да вземете предвид изискванията на местния устройствен план.

Рафтер традиционни или сглобяеми покриви?
Гредите са гръбнакът на всеки скатен покрив. Гредите също са един от най-големите разходи при изграждането на къща. Ето защо, преди да започнете проект, си струва да проверите цената му и начините за намаляване на разходите за строителство.

Поради производствения процес се прави разлика между традиционните и сглобяемите покриви. Елементите на традиционния покрив се подготвят на място и трябва да се изработват с голяма прецизност, тъй като всеки дефект може да намали здравината на конструкцията с до 20-30 процента. За да се комбинират елементите на традиционния покрив в солидна конструкция, се извършва съвместен надлъжен и хоризонтален ъгъл. Съответно отрязаният ъгъл не може да бъде по-дълбок от 1/3 от напречното сечение. В противен случай цялата структура ще бъде компрометирана.

По-различно е положението при сглобяемите покриви, които стават все по-популярни. Гредите се изчисляват с помощта на компютър и се подготвят с помощта на специализирано оборудване. По този начин се избягва проблем на място и се постига еднакво качествен покрив.