Изолация на покрива и вентилация

Скатният покрив, който се нарича още висок, покрива пространството на тавана или тавана, което в зависимост от предназначението може да се използва за жилищни цели, да служи само като килер за рядко използвани вещи или да остане напълно недостъпно.

В редица еднофамилни къщи таванското помещение може да бъде жилищно пространство. За тези цели той е адаптиран с помощта на ремонтни работи. Това изисква висококачествена изолация на тавана от влага под формата на слоеве, разположени под външния покрив.

Изолация на покрива – малко физика
Физическите явления, които понякога се случват при изолиран покрив, са различни от тези на стените на къща, тъй като горната част на сградата е подложена на много по-големи температурни колебания, натоварвания от сняг или директен дъжд. Факторите, които често влияят върху състоянието на покрива включват:

течове на покрива поради сняг или дъжд;
кондензация на водни пари от вътрешната страна на покрива;
дифузия на водни пари от вътрешността на помещението;
изпаряване на влагата под горещ покрив.
Течове на покриви след дъжд или топене на сняг са общи за значителна част от покривите, тъй като повечето от тях по дефиниция нямат напълно запечатани отделения. На фугите на керемиди и профилирани листове може да се получи теч, когато силните ветрове избутат дъждовни капки или снежен прах под покрива. Това не е заплаха за покрива, тъй като влагата се изпарява бързо, без да причинява щети.

Когато има рязко понижение на температурата навън, долната част на покрива, особено месинговата, също може да кондензира водни пари. Получените водни капчици се натрупват върху стрехите на покрива или отделно капят надолу. В екстремни ситуации – ако не е гарантирана възможността за оттичане на вода или нейното изпаряване – може да възникне дифузия и кондензация на водни пари в покривните слоеве.

Това се случва, когато покривът не е направен правилно, например, покрит със слой кофраж, който е в пряк контакт с изолацията, а отвътре няма пароизолационно фолио или цялата тази работа е извършена небрежно и непрофесионално.

Кондензът ще разруши изолацията, което е по-опасно. Влагата върху дървените покривни конструкции може да доведе до развитие на гъбички, разрушаващи дървото. Силното нагряване на покрива предизвиква интензивно изпаряване и по този начин се създава пара. Ако не може да намери изход, той прониква дълбоко в слоевете на покрива, където се създава вторичен кондензат върху студената вътрешност на покрива. Това води до повишаване на влажността на тавана или създава идеални условия за развитие на гъбички и мухъл.