Покривна конструкция – характеристики и съображения за проектиране

Системата за покривни ферми най-често се изработва от парчета дърво, приготвени в дъскорезница. Има няколко вида покриви. Формата им оказва влияние върху конструкцията. Силата на конструкцията зависи от нейното изпълнение. По-специално, важно е да се правят връзки между елементите, в зависимост от вида на съединителя. Формата с ъгъла на покрива и степента на сложност на изпълнение влияе върху естеството и дизайна на покритието. Разбира се, покривните материали играят важна роля, но велпапето се избира в зависимост от естеството на покривната конструкция.

Конструкцията се състои от греди, греди, плочи, греди, стълбове и т.н. Има покривни конструкции като греди, греди, летви и други подобни. Има и фермена конструкция, създадена с платна от дъски или опростена под формата на греди, базирани на самата стена.

В случай на рафтова система, гредите трябва да имат правоъгълно напречно сечение и съотношение на страните от 1:2 до 1:3. Има няколко начина да ги комбинирате. Сред гредите, подсилени с щифтове от твърда дървесина, се образува така наречената лястовича опашка или обикновена лястовича опашка с подсилено уплътнение. Цялата конструкция трябва да бъде подсилена с болтове.

Елементите на гредите на конструкцията на фермата са свързани с пирони, а горните възли са допълнително подсилени. Този дизайн се използва главно за създаване на къщи без таванско помещение. Въпреки това, можете да направите таванско помещение с плосък покрив. След монтажа на фермовата конструкция долните й ленти действат като гредите на последния етаж.

Не всяка покривна конструкция обаче може да бъде изпълнена само по този начин. Често някои от неговите части трябва да бъдат изградени по традиционния начин.


За да се изгради покрив с по-сложна конфигурация, например под формата на дъга, си струва да се използват сглобяеми ферми, изработени от залепена дървесина. Това дава по-големи възможности за оформяне на разнообразни форми, има по-висока носимоспособност и здравина на дървото. Също така фермите могат да бъдат монтирани с дървени греди. Те се състоят от платно под формата на удължена лента от шперплат или ПДЧ и дървени подпори.

Понякога, вместо колан от шперплат, горните и долните колонтитули са свързани с напречни метални скоби. I-образните греди могат да се използват и като отделни елементи от покривната конструкция – греди или мазилки. Основното им предимство е минималното тегло (3-6 кг/м) в съчетание с висока якост.

В зависимост от покривната конструкция, фермовите конструкции могат да имат различни видове покриви. Ако говорим за покрив с таванско помещение, тогава такава конструкция е доста лесна за изпълнение.