Снегозащитни предпазители, необходимост или външен дизайн
Снегът, равномерно разпределен по повърхността на покрива, с началото на затоплянето започва да се размразява, а топенето започва от долната страна на снежната полупокривка – поради топлинното излъчване на покривната повърхност. През нощта разтопената маса замръзва, превръщайки се в ледена кора, която, плъзгайки се от наклонения покрив, може да доведе до нараняване на хора, повреда на превозни средства, стоящи отдолу и разрушаване на архитектурните елементи на сградата. За да се избегне подобен проблем, градските комунални услуги, собствениците на жилища или управляващите компании инсталират снегозадържатели, които могат да бъдат поръчани на уебсайта на производствените компании.
Инсталационни характеристики
Целта на покривните снегозадържатели е не само да предотврати спускането на снежни маси, които могат да навредят на хора, превозни средства и улична инфраструктура. Монтажът им е насочен към предотвратяване на механични повреди на покрива, особено ако покривът е изработен от метални материали – метални плочки, шевни листове, метални шисти (велпапе). На Запад, ако собственикът на жилището откаже да поръча снегозадържатели или те не са предвидени в проекта, никоя застрахователна компания няма да поеме жилищна застраховка.
В допълнение към осигуряването на безопасност и сигурност на покрива, снегозадържащите устройства изпълняват и други функции:
противодейства на потока от покриви, така че излишната влага да не се появява на таваните вътре в къщата;
предотвратяване на деформация и счупване на ръба на покрива и елементите на дренажната система;
не се образуват водни потоци, неизбежни при интензивно топене на голяма маса сняг, което води до запазване на външното (фасадно) покритие;
елементите на покривната конструкция (ребри, трупи) са по-малко деформирани;
Инсталираните системи позволяват да се избегне постоянното почистване на покрива от сняг, което води до намаляване на експлоатационните разходи през зимата.
Изборът на конкретен дизайн и метод за монтиране на снегозадържащи устройства зависи от площта на покрива, дължината на ръба на покрива и височината на сградата.
Разновидности на снегозадържатели
Днес се произвеждат модели снегозадържатели (снегоуловители), които са различни по своя дизайн и начин на задържане на снежната покривка. Освен това почти всяка производствена компания или строително-монтажна организация инсталира свои собствени модификации в зависимост от защитения обект и неговите производствени възможности. Обикновено пълният каталог на фирма, която произвежда снегозадържаща техника, може да бъде намерена на нейния уебсайт или можете да се запознаете с него при посещение в офиса.
Най-широко използвани са следните структури:
ъглови и тръбни;
ограничители за сняг, които са единични куки или щифтове;
плоча и решетка.
Изборът на конкретен модел от пълния каталог на производителя се влияе преди всичко от климатичната зона, както и от средното и максимално количество зимни валежи. Дизайнът на сградата и нейните покриви са второстепенни и влияят върху избора на значение от това какъв обем (маса) сняг ще трябва да се задържи в най-критичната ситуация.